Bir Bakışta SOCAR Terminal

Bir Bakışta SOCAR Terminal

Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. (Petlim) 22 Kasım 2010’da Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve “Ege Bölgesi’nin En Büyük Entegre Limanı”nın inşası amacıyla kuruldu. Petkim’in %100 iştiraki olarak kurulan Petlim’in hisselerinin %30’u, 2014 yılının son çeyreğinde dünyanın önde gelen yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs tarafından satın alındı.

Petkim tarafından yapılmış olan bu liman lojistik entegrasyon adımını tamamlamak üzere hayata geçirildi. Liman yatırımı, finansman maliyeti ile birlikte 400 milyon dolara ulaştı. Konteyner terminal işletmeciliğinde APM Terminals ile yapılan stratejik işbirliği ile limanın 800 bin TEU’luk ilk fazı 06.12.2016 tarihinde hizmete girdi ve APM Terminalleri Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından işletilmeye başlandı. Limanın ikinci fazı ise 04.07.2018 tarihinde hizmete girdi ve tam kapasite ile çalışmaya başladı.

27.12.2018 tarihinde APM Terminalleri Liman İşletmeciliği A.Ş.’nin %100 oranındaki payı SOCAR Turkey Enerji A.Ş. tarafından devralındı; Şirketin unvanı SOCAR Aliağa Liman İşletmeciliği A.Ş. olarak tadil edildi. Limanın işletmesini, SOCAR Aliağa Liman İşletmeciliği A.Ş. (SOCAR Terminal) sürdürmektedir. SOCAR Terminal, faaliyete başladığı süreçteki liman yönetim sistemi ve operasyonel yapısını korurken, SOCAR’ın Türkiye’deki entegrasyon vizyonu ve hedefleri doğrultusunda faaliyetlerine devam etmektedir. SOCAR Terminal, 700 metrelik tek parça rıhtım yapısı ve 16 metrelik minimum su derinliği ile Ege Bölgesi’nde 18.000 TEU kapasiteli gemilere verimli bir şekilde hizmet verebilen ilk ve tek liman işletmesidir.

Terminal, 1,5 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesi ile Ege Bölgesi’nin en büyük limanı konumundadır. Konteyner depolanması için liman sahasında 42 hektar, geri hizmet alanında ise 6 hektarlık lojistik sahası bulunan limanın terminal sahasında ayrıca 150 metre uzunluğunda ve 10 metre derinliğine sahip bir genel kargo rıhtımı yer almaktadır.

SOCAR Terminal’nin genel kargo rıhtımının metrekare başına 10 tonluk taşıma kapasitesi bulunurken, depolama gerektiren proje kargo yüklemelerinde ise ek olarak 30 dönümlük bir depolama alanı daha sağlanabilmektedir. SOCAR Terminal, müşterilerine ve gemi işletmecilerine getirdiği yenilikler, güçlü altyapısı ve değerler bütünü ile Ege Bölgesi ve Türkiye’ye değer katmaya devam etmektedir.

Vizyonumuz

Türkiye liman sektörünün lideri olmak.

Misyonumuz

  • İş sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruyucu uygulamalarımız ile Türkiye’nin çevreye duyarlı, en güvenli limanı olmak.
  • Operasyonel mükemmellik ve sürekli iyileştirme metodolojisi ile en yüksek performansta hizmet vermek.
  • Müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerini en üst düzeyde karşılayarak İzmir ve hinterlandında pazar lideri olmak.
  • İnsan odaklı kurum kültürümüz ile çalışanlar tarafından liman sektöründe en tercih edilen iş yeri olmak.

Değerlerimiz

Güven

Dürüstlüğümüz, doğruluğumuz ve etik iş uygulamalarımız ile güven kazanıyoruz. Doğruluk ve yüksek iş ahlakını temel alan standartlarla çalışmak, işimizin özünü oluşturuyor.

Kapsayıcılık

Şirketimizin başarılı olması için farklı fikirlere, farklı güçlere ve farklı deneyimlere sahip kişilere ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Farklı bakış açılarının peşinden gidiyor ve herkesi, ortak hedeflere ulaşmak için iş birliğine ve katkı sağlamaya teşvik ediyoruz.

Verimlilik

Kendimizi, hissedarlarımıza, müşterilerimize, iş arkadaşlarımıza ve topluma karşı sorumlu tutuyor ve faaliyet gösterdiğimiz her yerde emniyetli, güvenilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturulmasına önderlik ediyoruz. İşimizi yaparken sürekli gelişmeye odaklanıp zamanımızı ve kaynaklarımızı en iyi, etkin ve verimli şekilde kullanıyoruz.

Çeviklik

Müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını, rekabetçi pazar trendlerini ve fırsatlarını öngörüyoruz. Değişime kucak açıyor, dayanıklılıkla ilerliyor ve hızla değişen koşullarda bile iş odağımızı korumaya çalışıyoruz.

Tutku

İşimize hem kalbimizle hem de aklımızla bağlıyız. Günlük işlerimize anlam katan güçlü duygularla çalışıyoruz. Yeni fırsatları da zorlukları da olabildiğince hızlı, yüksek enerjili ve coşkulu bir şekilde karşılıyoruz.

Yükümlülük

Eylemlerimizin ve kararlarımızın etrafımızdaki insanlar, çevre ve toplum üzerindeki etkisini biliyoruz. İşimizi sahipleniyor, sorumlu bir şekilde hareket ediyor ve sonuçları önemsiyoruz. Sözlerimizi tutuyor ve taahhütlerimizi yerine getiriyoruz.

Standartların Üzerinde Bir Liman

 

1.5 milyon TEU

Elleçleme Kapasitesi

 

420 bin m2

Genişliğinde Liman Sahası

 

700 Metrelik

Tek Parça Rıhtım Yapısı